Ulične delavnice

Poletne Ulične delavnice

Delavnice so potekale predvsem na prostem, na različnih lokacijah, ki so bile povezane s temami dneva. Program poletnih Uličnih delavnic se je navezoval na poznavanje pomena kulturne dediščine mesta Ajdovščina.

Na potepu do Fužin so skozi slikovno igro Bingo na sprehodu otroci odgovarjali na zastavljena vprašanja (»Zakaj drevesa v Ajdovščini rastejo postrani?«) in v naravi poiskali fotografirane stavbe, drevesa in živali. Ribiška družina Ajdovščina nam je predstavila vrste rib, ki se nahajajo v lokalnih rekah Hublju in Vipavi. V tiskarni Muri so nam pokazali kako se pripravi sito za potisk majice s tehniko sitotiska. S to staro tehniko smo potiskali majice in nato s tie-dye tehniko mavrično obarvali majice z barvami za tekstil, ki nam jih je podarilo podjetje Europrint.

Uvod v spoznavanje Rimljanov se je pričel s skrivnostnim zemljevidom obzidja nekdanje Castre ad fluvium frigidum. Tako kot v rimskih časih je zajtrk potekal sede na tleh in ne za mizo, kruh se je trgalo z rokami. Na kruh se je mazal pristni rimski namaz iz sveže domače skute ter zelišč. Arhitekturna rešitev na novo prenovljenega Lavričevega trga je razkrila veliko podrobnosti iz življenja Rimljanov. Tako so otroci spoznali dolžino rimskega koraka, potek gradnje stavb ter kje v Ajdovščini so se Rimljani namakali v termah. Rimske štafetne igre so v otrocih vzbudile tekmovalni duh, ki jim je pomagal pri premagovanju motoričnih ovir, predvsem pri obvladovanju hoje s hoduljami. Drugi del spoznavanja Rimljanov je zajemal rimski izgled. Deklice so si iz različnih materialov pripravile naglavni venček, same so si oblikovale nakit ter sešile lente. Dečki so postali rimski vojaki zato so si sami izdelali čelado, oklep ter orožje iz kartona. Častni krog po rimskem forumu smo ovekovečili s skupinsko fotografijo ter televizijskim prispevkom novinarke Mateje Poljšak Čuk za Pop Tv – 24 ur Pri Vas.

Ena izmed delavnic, ki je požela največ navdušenja je bila zagotovo ježa kobile na Ranču Castor v Dolgi Poljani. Za nekatere izmed otrok je bila to nepozabna izkušnja, saj so tu prvič jahali kobilo. A preden so sedli na sedlo, so morali kobilo spoznati in jo pripraviti na ježo. Kobilo Stelo so počesali z različnimi krtačami, osedlali s podsedlnico ter sedlom in ji nadeli uzdo. S ponijem Pikotom se je odigralo prav posebno igro spomina.

Pomembnost čebel so otroci spoznavali pri čebelarki Sonji Petrlinski, ki je z nami delila njeno ljubezen do čebel in čebelarjenja. V panju med čebelami se je poiskalo matico, prejeli smo napotke kako se je potrebno vesti v bližini čebel, pomerili čebelarsko obleko ter bili prisotni pri procesu točenja medu.

Poletne termine uličnih delavnic smo zaokrožili s kulturno tematiko velikih Ajdovcev. V Lavričevi knjižnici so nam pripravili predstavitev pisateljev in pisateljic, ilustratork in športnih pionirjev. Nato so se otroci pomerili v kvizu, v katerem morali veljake prepoznati po njihovih dosežkih. Zadnjo kreativno izkustveno delavnico smo tako posvetili Milanu Klemenčiču. Izdelali preproste naprstne lutke.

Pri zvedbi so nam z donacijami pomagala podjetja, ki se jim najlepše zahvaljujemo: Mlinotest Živilska industrija d.d., Sadje zelenjava Šabani, Incom d.o.o., Pekarna Kukaj Sinaj Kukaj s.p., Liupka, Tekstina d.o.o., Europrint d.o.o., Monna Lisa, To je to – igre drugače, Svet metraž, Dar Koper, Redoljub, Unicolor sistem, Cvetličarna Lija in Trajnice Golob-Klančič.